- 19.11.2020
- 13:26
Postavitev visoke grede
Prišla je jesen, najprimernejši čas za postavitev visokih gred, katere so skozi zimo namenjene odlaganju takšnih in drugačnih odpadkov. Pozno jeseni in tako s prehodom v zimski letni čas nam na vrtu ostane kar nekaj odpadkov, s katerimi lahko polnimo visoko gredo, ki predstavljajo vlogo naravnega organskega gnojila. Med drugim so lahko to ostanki od košenja trave ali pa morda tudi odpadno listje. Kasneje pridejo na vrsto tudi veje obrezanega sadja, ki so za visoko gredo zelo priporočljive. Njihova vloga je oddajanje energije, potrebne za ugodno rast pridelka. Vmes sodi tudi korak dodajanja komposta, ki ga imamo večinoma skoraj vsi pri roki. S postopnim polnjenjem dosežemo predvsem to, da se snovi v gredi že nekako ustalijo, zaradi česar je kasnejša možnost posedanja grede manjša. Na ta način skozi zimo pripravljamo gredo, da lahko na koncu dodamo vsaj 15cm debelo plast kvalitetne zemlje, saj je ta predstavlja izjemno pomembno vlogo za kasnejšo rast.
Ne smemo pozabiti tudi na ovčjo volno. Gre za priporočljiv korak s kar nekaj prednostmi. In sicer pomembno je predvsem, da jo položimo čisto na dno visoke grede. Njena naloga je uravnavanje vlažnosti zemlje, hkrati zemljo rahlja in pa jo polni s hranilnimi snovmi. Zemlja tako ostane rodovitna, kar pripomore tudi k povečanju pridelka. Med drugim pa deluje tudi kot zaščita za zajedavce.
Za pozno jesensko in pa tudi spomladansko vrtnarjenje imamo pripravljeno tudi toplo gredo. Pokrov je izdelan iz kvalitetnega lexana z UV zaščito in pa aluminijastim okvirjem. Odpira se iz vseh štirih strani, hkrati pa je tudi enostano snemljiv z grede. Visoko gredo v poletnih mesecih lahko tudi priredimo. In sicer jo lahko priredimo tako, da pokrov ščiti naš pridelek pred različnimi vremenskimi vplivi.